"Kommt gleich nach dem Kaffetrinken, damit ihr bis zum Abendessen wieder zu Hause seid"
"Dodjite odmah nakon što popijete kafu, tako da za večeru opet ste kući"
Da vam odmah na početku odgovorim na pitanje iz naslova. Nikako! Ili jako teško. Naime, možete se voziti U-Bahnom ili S-Bahnom s jednog kraja Stuttgarta na drugi i stvarno ga celog videti za jedan dan. Ali, obići sve znamenitosti, šopingovati, uživati u gradu, šetnji kroz Schlosspark, pogledu s Fernsehturma (televizijskog tornja), to je ipak sve za jedan dan neizvodljivo.
Malo mi je teško s jedne strane pisati o ovom gradu, jer ga nikad nisam doživela iz perspektive turiste. Od moje jedanaeste godine odlazila sam tamo skoro svaki raspust kod mame. Nakon završetka gimnazije sam skoro dve godine tamo i živela. S druge strane, možda je to ipak prednost, jer mogu da vam predstavim sve ono što u ovom gradu treba videti i doživeti.
Kad je najbolje putovati?
Moj odgovor je uvek. Ali, s obzirom na to da ja za svoja putovanja uvek biram proleće i jesen, taj period i vama preporučujem. Osim ako želite da doživite čuveni Fasching (maskembal), onda je najbolje vreme u februaru. Ako želite da osetite duh Oktoberfesta, onda je to septembar. A ako želite da uživate u kuvanom vinu, kobasicama i božićnom ugodjaju, onda je to svakako decembar. Za šoping vam preporučujem januar i avgust, jer su tad velika sniženja, koja idu i do 70-80%.
Kad je klima u Nemačkoj u pitanju, ona je umereno-kontinentalna, s tim što je Nemačka nekad imala najviše dve do tri nedelje leta. Kako se klima menja, Nemačka ima sve više toplotnih talasa, i juli i avgust znaju biti poprilično topli, s temperaturama oko 35 stepeni. Ono što je za celu Nemačku, a posebno za Stuttgart, karakteristično su česti letnji pljuskovi, koji ne traju dugo, oko 10-15 minuta, ali dodju iznenada, budu veoma jaki i posle njih bude užasna sparina.
Pa da krenemo u obilazak…
Stuttgart se nalazi u kotlini, okružen je brdima i često ćete morati da idete stepenicama ili uzbrdo-nizbrdo. Zato se opremite svakako nekom udobnom obućom.
Moj predlog je da se krene od centra grada, odnosno, stanice koja se zove Rotebuehlplatz (Stadtmitte) i ulice Koenigstrasse. Naime, Koenigstrasse je ulica slična Knez Mihajlovoj u Beogradu ili Zmaj Jovinoj u Novom Sadu. To je pešačka zona u kojoj su sve robne kuće i butici najpoznatijih svetskih dizajnera. Ukoliko planirate da udjete u svaku robnu kuću ili prodavnicu u toj ulici, malo će vam biti i dva dana, a kamoli jedan.
Negde otprilike na sredini Koenigstrasse se nalazi i čuveni Schlossplatz, odnosno, trg na kojem je i spomenik caru Wilhelmu I, kao i Schlosspark u kojem možete kad je lepo vreme da ležite na travi i uživate u Suncu. A tu je, kao što sam već i spomenula, spomenik caru Wilhelmu I.
Kada se spustite malo desno odatle, naići ćete na Schillerplatz. To je trg na kojem se nalazi spomenik jednom od najznačajnijih nemačkih književnika, Friedrichu Schilleru, koji je bio poreklom iz Stuttgarta.
Odatle nastavljate dalje samo pravo prema Bahnhofu, odnosno, železničkoj stanici. Pre toga morate proći i kroz Charlottenpark, još jedan od mnogih parkova kojima je ovaj grad ukrašen.
Prvo što ćete primetiti u Stuttgartu je mnoštvo parkova, drveća i raznoraznog cveća i zelenila. Nije ništa neobično ni da vidite vevericu kako skakuće ispred vas. I to je jedna od stvari koje mi se veoma svidjaju u ovom gradu.
Nastavljamo dalje od Bahnhofa i dolazimo do Planetarijuma iz kojeg možete uveče posmatrati zvezde i ostala nebeska tela.
Put vas dalje vodi kroz park prepun cveća, zelenila, jezera u kojima se brčkaju patke ili labudovi dok ne dodjete do tramvajske stanice Mineral Baeder. Tu odlučujete na koju ćete stranu dalje da krenete. Jedan put vas vodi prema Wilhelmi, odnosno zoološkom vrtu, kao i Botaničkoj bašti. Ako odlučite da krenete na tu stranu, nećete se sigurno pokajati, jer ćete videti mnogobrojne biljne i životinjske vrste. Poput flamingosa.
Drugi pravac može da vam bude Max-Eyth-See. Jezero koje se nalazi nedaleko odatle i na kojem možete, ukoliko je lepo vreme, da iznajmite čamac i da se vozate po jezeru ili da jedrite. Postoje tri vrste čamaca koje se iznajmljuju. To su: motorni, pedalina i sa veslima.
Pošto se Stuttgart nalazi na reci Nekar, možete se i provozati brodom po njoj.
Treći put kojim možete krenuti je prema Mercedes-Benz muzeju. Mercedes-Benz muzej se nalazi u Stuttgartu, rodnom gradu automobila marke Mercedes. Ranije se nalazio u sklopu fabrike, a ovaj na slici je napravljen i otvoren 2006-e godine.
“Visina i unutrašnjost zgrade u obliku “dvostrukog heliksa” su dizajnirane da bi se maksimalno iskoristio prostor i pružaju 16,500 kvadratnih metara izložbenog prostora na površini od samo 4800 kvadratnih metara. Dvostruki heliks se takođe podudara sa konceptom izložbe koji deli muzej na “mitske sobe” i “kolekcije”, tako pružajući dva različita obilaska koji se mogu sjediniti u bilo kojoj tački muzeja.Muzej sadrži više od 160 vozila od kojih neka potiču još iz najranijih dana motora sa unutrašnjim sagorevanjem.”*
Osim Mercedesovog, u Stuttgartu postoji još i Porscheov muzej, koji isto vredi obići i videti.
Kada ste završili sa svim obilascima, ogladnili, umorili se, možete sesti na U-Bahn (tramvaj) i otići do Fernsehturma ili televizijskog tornja, odakle ćete imati predivan pogled na ceo Stuttgart, a možete tu nešto i pojesti i popiti.
Kad sam već spomenula U-Bahn, za bilo koji gradski prevoz možete da kupite dnevnu ili sedmičnu kartu i da se vozite neograničeno svim prevoznim sredstvima. Karte u Stuttgartu mogu da se kupe samo na automatima, kojih ima na skoro svakom stajalištu. I pošto je Stuttgart podeljen na zone, dovoljno vam je sasvim da kupite kartu za dve zone. Dalje od toga teško da ćete ići.
Kad smo već kod parkova, kojih je, kao što sam već spomenula u Stuttgartu jako mnogo, vredelo bi obići i park na Killesbergu, koji je pre nekoliko godina uredjen nanovo da bude još lepši i bogatiji. Do Killesberga možete da dodjete U-Bahnom broj 7 ili od Bahnhofa autobusom 44.
Hrana i piće
Nemačka decenijama već ulaže u pekarsku industriju, imaju preko 300 vrsta originalnog nemačkog hleba i peciva, a svakako najpoznatija i kraljica medju pecivima je nemačka brecla ili pereca.
Još jedan od tipičnih nemačkih specijaliteta su i Maultaschen. To su tašnice od testenine, punjene mesom, špinatom ili nekim drugim filom. Mogu da se jedu kao supa, a mogu i da se isprže u tiganju s jajima. Svaki četvrtak pred Uskrs se jedu tradicionalno Maultaschen i taj četvrtak se zove i Gruener Donnerstag.
Kad je piće u pitanju, Nemci su veliki ljubitelji vina i obavezno uz večeru praktikuju da popiju jednu ili dve čaše nekog dobrog vina.
Kad je Oktoberfest u pitanju, onda se naravno pije i pivo. Inače, Oktoberfest u Stuttgartu se održava dve nedelje pre onog čuvenog u Muenchenu.
Šoping
Ono što mnoge naše ljude zanima kad odu negde u inostranstvo je i šoping. Osim čuvene Koenigstrasse koju sam na početku već spomenula, u kojoj se nalaze mnogi poznati butici i prodavnice, kod glavne železničke stanice postoji i tržni centar Milaneo, koji je otvoren pre nekoliko godina i u kojem isto imate šta vam srce išće od odeće i obuće.
Kad ste već u Milaneu, preporučujem da posetite i novu gradsku biblioteku, koja se nalazi odmah pored, i koja je isto sagradjena i otvorena pre nekoliko godina. Nećete se razočarati sigurno.
Nadam se da sam uspela bar malo da vam približim i dočaram ovaj predivan grad, centar nemačke savezne pokrajine Baden-Wuertemberg u koji se uvek rado vraćam i za koji me vežu mnoge lepe uspomene.